loader

אסתטיקה דנטלית

אסתטיקה דינטאלית מוצלחת בחיוכים, בעולם שבו הכירורגיה הפלסטית והקוסמטית הפכו לשגרה זה אך מתבקש שתחום האסתטיקה הדנטלית יצבור אף הוא תאוצה.

אסתטיקה דנטלית
09.09.2018

אסתטיקה דנטלית

נכתב ע"י: מרפאת שיניים חיוכים

בעולם שבו הכירורגיה הפלסטית והקוסמטית הפכו לשגרה זה אך מתבקש שתחום האסתטיקה הדנטלית יצבור אף הוא תאוצה ויציע טיפולי שיניים אסתטיים שיוכלו לשפר ולייפות את חזות הפה והחיוך ולתרום לתחושת הנוחות והביטחון העצמי של המטופל. לשמחתנו השילוב בין טכניקות טכנולוגיות חדישות ובעיות דנטליות שמרביתן פשוטות לתיקון (צפיפות או מרווחים, עששת, שיניים חסרות, שיניים עקומות או סדוקות, שיניים שחוקות ושיניים מוכתמות) הופכות את הכמיהה להשגת חיוך מושלם לברת מימוש כך שהיום אין באמת הצדקה להישאר עם חיוך שאינו עומד בסטנדרט החדש.בין הטיפולים השכיחים בתחום האסתטיקה הדנטלית נמנים טיפול הלבנת שיניים, יישור שיניים, השלמה וציפוי שיניים.השימוש הנפוץ ביותר, הוא שימוש בכתר בעל שלד מתכתי וציפוי חרסינה, אם כי במקרה של שיניים קדמיות, מומלץ לבצע כתר ללא מתכת.

לקבלת אסתטיקה גבוהה והתאמה מקסימלית לשולי החניכיים בשיניים קידמיות מומלץ להציע כתרי זרקוניה.זהו חומר קרמי חזק במיוחד הדומה ליהלום טבעי ובעל יתרונות רבים מבחינה דנטלית: חוזק ועמידות גבוהה לשבירה ולקורוזיה, מיטיב עם החניכיים (החומר ידידותי לרקמות הגוף ) ובעל תכונות אופטיות מיוחדות המשוות לשחזור הסופי מראה טבעי לחלוטין. 

במקרים בהם קיימת בעיה אסתטית דוגמת שיניים שבורות, שיניים קדמיות מוכתמות או בעלות צבע לא אחיד ו/או בעלות גודל וצורה לקויה, שינוי בצבע השן בעקבות ט”ש או טראומה, מרווחים לא רצויים בין השיניים ושינוי רצוי בצורת השן, יש אפשרות לשוות להן מראה אחיד ויפה באמצעות ביצוע השלמה של השן או ציפוי.השלמה היא בעצם תוספת אסתטית בנויה מחומר מרוכב, אשר מוסיפים לשן הטבעית מבלי לפגוע בשן עצמה, ואילו ציפוי ניתן להכין מחומרי שחזור, כמו בסתימות או על ידי חרסינה דקיקה “למינייט” המשמשים לכיסוי או לשינוי חלקים גדולים יותר של השן.

לציפוי ישנה עדיפות על פני השלמה בעיקר בשל היותו חזק ועמיד יותר הן מבחינת זמן והן מבחינת עמידות לשינויי צבע.ציפויי החרסינה הינן קליפות חרסינה מלאה דקיקות, ללא בסיס מתכתי, המודבקות על גבי השיניים הקדמיות, לאחר הסרה קלה של חומר שן. זהו טיפול אסתטי, אך עם זאת שמרני ביותר. הרופא  משחיז כחצי מ”מ של חומר שן, בהתאם לקווי המתאר החדשים אליהם הוא שואף להגיע. ציפוי החרסינה המודבק מכסה רק שניים מצידי השן הבריאה (להבדיל מכתר המכסה את כל כותרת השן) ובכך מתאפשרים המשך תחזוקה ומעקב רגילים.

באמצעות הלמינייט ניתן לשנות את צבע השן ולקבל שן בהירה, שקופה בקצה, בהתאם לצבעים ולשקיפות של המשנן הסמוך, עם מעבר אור דרך הציפוי והחזרתו משכבת הדבק בדומה לאמייל ודנטין של שן בריאה. הצבע יציב לאורך שנים ואינו משתנה בהשפעת קפאין, ניקוטין,טינין ועוד. ניתן לבצע ציפוי חרסינה אחד או שניים ולהתאימם לצבע השיניים הסמוכות, או לבצע 6-8 ציפויים ולשנות צבע וצורה של קשת שיניים שלמהניתן להאריך שיניים שחוקות. ניתן לתקן שברים בשיניים וניתן לסגור מרווחים בין שיניים, ל”יישר” שיניים צפופות ועקומות, ע”י בניית ציפויים בעוביים ואורכים שונים ומשחקי צבע.

בציפוי חרסינה בניגוד לכתר חרסינה משחיזים רק את החלק הקדמי של השן ולא את השן כולה. השיטה עדינה מאד ויקרה יחסית לכן אינה מומלצת לביצוע בקרב מטופלים בעלי שטחים גדולים של דנטין חשוף, שוחקי שיניים ובעלי היגיינת פה גרועה .

יישור שיניים

אנשים רבים בגילאים שונים סובלים מליקויי סגר כאלו ואחרים שמקורם בתורשה, אובדן שיניים חלביות/קבועות, חבלה בשיניים ומציצת אצבע.

יישור שיניים מומלץ כפתרון לתיקון ליקויים אלו ואחרים: תיקון סגירת לסתות לקויה, החזרת שיניים כלואות לקשת השיניים, תיקון שיניים בהטיה או במנח לא טבעי, תיקון צפיפות שיניים והשגת אסתטיקה משופרת.

הטיפול האורתודנטי מיועד בעצם לכולם, החל מטיפול מקדים לילדים, כאשר שיני החלב מפריעות לבקיעת שיניים קבועות, דרך נערים ונערות לקראת גמר בקיעת השיניים הקבועות, וכלה במבוגרים המבקשים לטפל בקשת רחבה של בעיות רפואיות ואסתטיות, כמו שינוי במבנה הלסת, הזזת שן וקיבוע שתל בין 2 שיניים עם רווח שחשוב לצמצמו וסגר צלבי קדמי או אחורי.

עם זאת לטיפול אורתודונטי בגיל צעיר יש יתרונות משמעותיים, כגון תיקון הפרעות במנשך, הפחתת הצורך בעקירת שיניים, קיצור משך זמן הטיפול, מיקום נכון של השיניים הבוקעות, שמירה קלה יותר על היגיינת הפה והפחתת החשיפה לעששת ומחלות חניכיים.

יתרונות הטיפול האורתודונטי באים לידי ביטוי הן ברמה התפקודית והן ברמה האסתטית: חלוקה נכונה של כוחות הלעיסה, שיפור אסתטי, היגיינה משופרת ומניעת מחלות חניכיים ומניעת אי נוחות וכאב במפרקי הלסת.

טכניקות לטיפול ביישור שיניים:

טבעות/Brackets– טבעות המודבקות לשיניים ומאפשרות תזוזה מבוקרת של השיניים לכל הכיוונים וללא תלות בשיתוף הפעולה של המטופל.

קיימים 3 סוגים של טבעות:

• טבעות רגילות ממתכת המודבקות בצד החיצוני של השן

• טבעות שקופות המשמשות כטבעות רגילות אך אסתטיות יותר

• טבעות המודבקות בצד הפנימי של השן ולכן כמעט ולא נראות

פלטה/פלטה שקופה – פלטה הניתנת להוצאה מהפה לצורך ניקוי ושמירה נאותה על היגיינת הפה. חסרונה הגדול של השיטה בתלות המוחלטת שלה בשיתוף הפעולה של המטופל ועלות כספית יחסית גבוהה.

רסן – מכשיר חיצוני המאפשר תזוזה מסיבית של הלסתות. חסרונו הבולט בעצם היותו לא אסתטי, ולכן עיקר השימוש בו נעשה בלילה ובתוך הבית.

הלבנת שיניים

טיפול הלבנת שיניים מאפשר לכל אדם להשיג חיוך זוהר יותר ולהבהיר שיניים בעלות גוון כהה בעלות נמוכה יחסית. הלבנה מתאימה לכל אדם, כל עוד מצב החניכיים שלו תקין ואין מוקדי עששת (מומלץ לעבור טיפול אצל השיננית בטרם ההלבנה כדי להסיר כתמים ולהביא לשיפור במצב השיניים, עוד לפני תחילת הלבנת השיניים). עם זאת ההלבנה משפיעה רק על חומר השן הטבעי (כתרים וסתימות לא יושפעו מהתהליך וצבעם לא ישתנה בעקבותיו) ולא ניתן לצפות באופן מוחלט את הצבע הסופי. ובכל זאת, ברוב המכריע של המקרים ישנו שיפור ניכר בגוון השן.גוון השן מושפע מגורמים שונים, כמו עובי האמייל והדנטין, גיל, מזון ושתייה, עישון ותרופות טטרציקלין וצביעת השן נחלקת ל – 2 קטגוריות בהתאם: צביעה פנימית – תורשה, צהבת, טיפולי שורש ותרופות. צביעה חיצונית – עישון, מזון ושתייה.

ברם, הלבנת שיניים (במרפאה או בערכה ביתית) באמצעות חומר מלבין בריכוז של 10% – 35% עשויה לסייע רק במקרים של צביעה חיצונית, כך שבאמצעות תהליך כימי המחמצן ומפרק את החומר המכתים, האור החוזר אלינו מהשיניים נתפש כלבן יותר.

שיטות להלבנת שיניים חיצונית:

במרפאה– הלבנה באמצעות אור/לייזר (נורת פלזמה/ הלוגן) במשך ישיבה אחת בלבד במהלכה האור משפעל את החומר המלבין (בריכוז גבוה של 35%) במהירות רבה יותר מאשר בהלבנה ביתית. לשימור התוצאה יש לעשות שימוש בערכת הלבנה ביתית כעבור 4 חודשים לפחות.

בערכה בייתית– שימוש בערכת הלבנה וסד פלסטיק שקוף במשך תקופת זמן ובתדירות שייקבעו על ידי הרופא המטפל. ניתן להשתמש בחומרי הלבנה בריכוזיות שונה בהתאם לצורך. בשיטה זו, תהליך ההלבנה אומנם ארוך יותר, אבל לרוב מניב תוצאות עמידות יותר לאורך זמן. תהליך הלבנת שיניים הוא פשוט, כמעט ללא תופעות לוואי וללא פגיעה בחומר השן. מאידך, התהליך אינו מומלץ לביצוע במהלך תקופת היריון/הנקה, במקרים של שיניים רגישות/רגישות למי חמצן, ובקרב אנשים הסובלים מחוסר בשכבת אמייל ו/או ממוך קרוב לאמייל.

סתימות לבנות

סתימה נועדה לשחזר פגם בשן בצורה פונקציונאלית ואסתטית ולעצור באחת את התוצאות ההרסניות שעלולות לקרות כתוצאה מהתפתחותם של החורים בשיניים (למשל כאבים חזקים וצורך בטיפול שורש/ עקירה) שמקורם בעששת שלא טופלה.

הסתימה הלבנה היא חומר בעל גוון זהה לגוון השן, והיא מחליפה את סתימת הכסף הקלאסית (“אמלגם”) שהייתה נפוצה במשך שנים רבות. היא אסתטית, בלתי רעילה, מבודדת מחום ומקור, גמישה ומותאמת לשן, עמידה לאורך זמן, משחררת פלואוריד ומונעת עששת.ות רבה כך שמשך זמן ההחלמה קצר ויחסית פשוט.

מהו חיוך מושלם?

החיוך המושלם אינו מחייב סימטריה מלאה של השיניים בלסת אלא מראה הרמוני ומסודר של השיניים זו ביחס לזו. השיניים המרכזיות החותכות הקדמיות העליונות תמיד רחבות וארוכות יותר מהשיניים החותכות העליונות הצידיות, ולניבים מראה מאורך יותר.

היחס בין השפתיים, החניכיים והשיניים מהוה מסגרת לחיוך המושלם. החיוך המושלם כורך יחדיו את השפתיים החניכיים והשיניים.החניכיים סביב השיניים צריכות להיות ורודות עדינות וללא כל דלקת, דבר זה קל להשגה שמירה נכונה על ההיגיינה האורלית תוך שימוש קפדני יום יומי באביזרים המקובלים כגון: מברשת שיניים, קיסמים או חוט דנטלי.

חיוך חושף חניכיים נגרם משפה קצרה או מיקום השיניים בלסת. ניתן לשנותו במספר דרכים ויש להתאים את הדרך הנכונה לכל אדם. החל מיישור שיניים שיגרתי, דרך ניתוח לשינוי מיקום השפה, ניתוח חניכיים לשינוי מתאר החניכיים מלווה בשיקום לשינויי מתאר השיניים ועד לניתוח אורתוגנטי שמשנה את מיקום הלסת כולה ביחס לגולגולת.

פיגמנטציה בחניכיים– נוצרת במקרים מסויימים מסיבות גנטיות ומומחים לרפואת חניכיים מטפלים בפיגמנטציה בעזרת לייזר או אמצעים אחרים בהתאם למקרה. פיגמנטציות אחרות יש לבדוק סיבתם: אם השתקפות של שיניים כהות או שאריות חומרים שנלכדו ברקמה, וכמובן לאחר איתור הבעיה לכל אחת מהבעיות יש פתרון שונה בעזרת רופא מומחה לרפואת חניכיים והרופא המשקם.

תופעת נסיגת חניכיים יוצרת אובדן של הפפילה בין השיניים ומחלת ה”חורים השחורים” בין השיניים. כמובן ששמירה על היגיינת הפה  הייתה מונעת מצב זה ויכולה למנוע את התדרדרותו. לרופא המומחה לרפואת חניכיים אפשרות לעיתים לבצע השתלת חניכיים או לשנות את מיקום החניכיים ביחס לשיניים כדי לשפר את המצב. לעיתים נדרש במקביל גם שינוי במתאר השן כדי שתתמוך במיקום החדש של החניכיים.

קבעו פגישת ייעוץ וקבלו צילום פנורמי חינם

התקשרו עכשיו ל *8898 או השאירו לנו פרטים, קבעו פגישת ייעוץ וקבלו צילום פנורמי חינם.

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

סגור טופס

פרטי התקשרות